SILVER & METAL / Silver / Tureen and cover 8862494
nr 886 2494
TUREEN AND COVER
1930s, GAB, Sweden, nickel silver, diameter: 20, 5,
1930-tal, GAB Guldsmedsaktiebolaget, nysilver, diameter: 20, 5
SEK 400
Monday April 7 2014
at 20:19:43
300 kr
350 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.